Zwiedzamy Ojczyznę w ramach programu POZNAJ POLSKĘ
W dniach 1-3 grudnia uczniowie klas 6-8 naszej szkoły odbyli trzydniową wycieczkę do województwa dolnośląskiego w ramach projektu ministerialnego POZNAJ POLSKĘ. Pierwszego dnia po spotkaniu z panią przewodnik, spacerując po stolicy województwa dolnośląskiego, Wrocławiu, młodzież podziwiała przepiękną architekturę i zabytki tego osobliwego miejsca. W godzinach popołudniowych grupa odwiedziła niesamowite miejsce, jakim jest Centrum Edukacji Ekologicznej „HYDROPOLIS” – centrum wiedzy o wodzie. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4600 m². Od 2002 roku obiekt umieszczono na liście zabytków.
Drugi dzień był również pełen atrakcji. Z samego rana uczniowie wraz z opiekunami udali się do SKY TOWER– punktu widokowego. Po wjeździe na wysokość 212 m n.p.m. dzieci mogły podziwiać piękną tego ranka panoramę Wrocławia. Następnie wszyscy udali się do „KOLEJKOWA”, gdzie uczniowie mogli zobaczyć w miniaturze życie we Wrocławiu w czasach PRL-u. Niemałą atrakcją była również wystawa „PIERNIKOWO” wprowadzająca w klimat nadchodzących świąt. Wszystkie elementy przedstawionych obiektów wykonano z pierników i cudownie ozdobiono, a zapach korzennych przypraw unosił się w całej sali wystawowej. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w PANORAMIE RACŁAWICKIEJ. Najpierw młodzież w Małej Rotundzie obejrzała i wysłuchała krótkiego wykładu historycznego, następnie przeszła podziwiać niesamowite dzieło J. Kossaka i J. Styki. Niemałe wrażenie na uczniach zrobiło same dzieło, jak również wysłuchanie historii opowiadanej przez lektora, związanej z bitwą pod Racławicami. W trzecim dniu uczniowie odwiedzili Kłodzko i MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ. Dzieci wysłuchały historii tego miasta na przestrzeni wieków, obejrzały eksponaty na wystawie poświęconej ”ZEGAROM ŚLĄSKIM” oraz zapoznały się z wytwarzaniem i produkcją naczyń ceramicznych. Miały również sposobność obejrzenia naczyń ceramicznych wytwarzanych w Bolesławcu. Z Kłodzka udali się do KOPALNI ZŁOTA w Złotym Stoku, jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. W SZTOLNI GERTRUDY spotkali „niesamowite duchy”, a podróż zakończyła się przejażdżką pomarańczowym pociągiem. W godzinach nocnych młodzież pełna wrażeń, zadowolona , z nowymi wiadomościami z geografii i historii naszej ojczyzny wróciła do domu.
Wycieczkę zorganizowała pani Alina Zakielarz, a w opiece nad uczniami pomagały panie wychowawczynie: Iwona Kolano (klasa VIIIb), Małgorzata Ziaja (klasa VIIa) oraz Anna Műller (klasa VI).
Opracowała: Anna Műller- wychowawczyni klasy VI