W Zagrodzie Garncarskiej
26 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 4a,4b i 7 odwiedzili niesamowite miejsce, w którym „przeszłość przenika się z teraźniejszością” – Ośrodek Garncarski Medynia w Medyni Głogowskiej. Powstał on na terenie największego niegdyś w Polsce zagłębia garncarskiego. Warunki naturalne tych okolic w postaci mało urodzajnych gleb zmusiły onegdaj miejscową ludność do szukania zarobku w inny, niż rolnictwo sposób. Doskonałym pomysłem (ze względu na rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju wytwory z gliny) okazało się rzemiosło bazujące na bogactwie tego regionu.
Na terenie obiektu uczniowie zwiedzili drewniane chaty, pobyt w których (wraz z opowiadaniami oprowadzających osób) przeniósł nas w czasy XIX wieku. Zapoznaliśmy się z panującymi wówczas warunkami i sposobem życia oraz wykorzystywanymi na co dzień sprzętami. Uczniowie obejrzeli film opowiadający o pracy garncarzy w powojennych czasach, ekspozycję przedmiotów codziennego użytku i glinianych dzieł sztuki, piec do wypalania naczyń ceramicznych oraz wykonaną w całości z gliny makietę zagłębia garncarskiego.
Ogrom wiedzy historycznej i rzemieślniczej, w jaką zostaliśmy zaopatrzeni to tylko część korzyści z naszego przyjazdu do Medyni. Doświadczyliśmy tu bowiem też niezapomnianych i niezwykle pozytywnych emocji, które były wynikiem udziału w warsztatach garncarskich. Sprawiły one ogromną radość młodym uczestnikom wyprawy, którzy mogli dać upust swojej kreatywności oraz wyobraźni twórczej. Bardzo silnie oddziaływał na nich kontakt z materiałem plastycznym – miękkim, chłodnym , który pod wpływem emocji można było dowolnie formować w konkretne kształty. Pod opieką i kierunkiem garncarzy – pasjonatów nasi uczniowie „poczuli glinę”!
Aby przekonać się, że w tym co zostało tu opisane nie ma ani krzty przesady i naciągania – zapraszamy do obejrzenia filmików nakręconych podczas pobytu w ośrodku oraz do obejrzenia galerii zdjęć.
Dodajmy jeszcze, że pobyt w Zagrodzie Garncarskiej udokumentowany został z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego przez szkołę w ramach programu „Laboratoria przyszłości” oraz to, iż wyjazd był dla uczestników całkowicie bezpłatny. Koszt został pokryty przez Gminę Czarna w ramach realizowanego przez nią programu profilaktycznego.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim (osobom i instytucjom), dzięki którym mogliśmy zwiedzić to miejsce. Z całego serca dziękujemy pracownikom Zagrody za serdeczne przyjęcie nas. Składamy wyrazy szacunku za ich wysokie kompetencje oraz umiejętność przekazywania innym swoich pasji.
IK
W Zagrodzie Garncarskiej część 1
W Zagrodzie Garncarskiej część 2