„Tajemnice mikroświata” – warsztatowe zajęcia mikroskopowe
W drugim półroczu kończącego się roku szkolnego grupa uczniów klas piątych (wraz z dwiema uczennicami klasy 4a) raz w tygodniu spotykała się po lekcjach, by pod opieką nauczyciela biologii rozwijać swoje zainteresowania przedmiotowe i doskonalić umiejętności w zakresie metod badawczych. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat obserwowanych organizmów, przy czym mieli możliwość kształcenia umiejętności korzystania z różnych dostępnych źródeł wiedzy (Internet, książka, nauczyciel). Podczas zajęć doskonalili spostrzegawczość, dokładność, cierpliwość, umiejętność koncentrowania uwagi i pracy zespołowej.
Na nasze zajęcia uczęszczało 20 osób, w tym większość bardzo systematycznie. Początkowo nie dla wszystkich wystarczało mikroskopów, dlatego też uczniowie z zadowoleniem przyjęli fakt doposażenia pracowni przedmiotowej w pięć nowych. Dzieci mogły przeglądać szkolne preparaty trwałe, jednak zdecydowanie najwięcej wrażeń i zadowolenia dostarczało im wykonywanie preparatów przyżyciowych z wodnych środowisk życia organizmów. Z każdym tygodniem wszyscy coraz sprawniej przygotowywali preparaty i posługiwali się dostępnym sprzętem (mikroskopy świetlne i cyfrowy).
Aby przekonać się jak silne emocje wzbudzały obserwacje – zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku nakręconego przy pomocy uczniowskiego smartfonu.
Zabawny dialog podczas kręcenia:
– I znowu zdechł… a nie, jednak nie! (…)
– Karolina! Ucieka, ucieka!!! Weź go tam… Aaaa! Aaaa!!!
– Widzisz jaka petarda!? Pędzi jak nie wiem… i BUM!
„W pogoni za wypławkiem”
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć oraz filmów zamieszczonych na platformie YouTube. Przy dokumentowaniu zajęć korzystaliśmy ze sprzętu pozyskanego przez szkołę w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
Linki do materiałów filmowych:
- Wrotki, wypławek, orzęski Ciliata (w tym piękne trębacze Stentor) – Życie w kropli wody
- Gimnastyka wypławka
3.Oczlik – drobny skorupiak słodkowodny
Więcej filmików wkrótce 🙂