Szkolny Klub Mediacji Rówieśniczych
Szkolny Klub Mediacji Rówieśniczych.
Od września 2019 roku w naszej szkole działa Szkolny Klub Mediacji Rówieśniczych. Spotykamy się co drugi wtorek miesiąca w godz. 7.10-7.55. Szkolnymi mediatorami są: Gabriela Mach, Marianna Bednarska, Martyna Wałczyk, Patrycja Panek, Oliwia Janczura, Miłosz Gwizdak, Adam Burghardt, Dawid Kuźniar, Maciej Mierzwa, Dariusz Babiarz.
Młodzi mediatorzy chcą, aby idea mediacji była popularna wśród naszej szkolnej społeczności, by znane i zrozumiałe były zasady prowadzenia mediacji. Dlatego planują pracę długofalową podczas godzin wychowawczych w klasach i udział w akcjach.
Szkolnym koordynatorem jest pani Danuta Świątoniowska, mediator rekomendowany przez Stowarzyszenie Podkarpackie Centrum Mediacji.
Co to jest mediacja rówieśnicza?
Mediacja jest procesem rozwiązywania sporu lub konfliktu, którego celem jest osiągnięcie porozumienia oraz poprawa relacji przy pomocy mediatora. Mediator jest to bezstronna osoba trzecia, która pomaga rozważyć wszelkie możliwe rozwiązania, negocjować je w warunkach współpracy oraz szukać takiego porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obydwu stron. Natomiast mediacja rówieśnicza jest metodą rozwiązywania konfliktów wśród dzieci i młodzieży na terenie szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej lub resocjalizacyjnej, w obecności mediatora rówieśnika.
Jakie sprawy możemy rozwiązywać w drodze mediacji rówieśniczych?
- przezywanie rówieśników ze względu na ich wygląd, ubranie, pochodzenie czy zachowanie,
- obrażanie członków rodziny rówieśników,
- formy molestowania seksualnego np. wyśmiewanie wyglądu dziewcząt i tego jak się rozwijają, obraźliwe napisy na tablicy czy ścianach, filmowanie i rozpowszechnianie,
- kradzieże i chowanie cudzych przedmiotów,
- wyśmiewanie się np. za błędy popełnione na lekcjach,
- niszczenie mienia,
- odrzucanie tj. niedopuszczanie do zabawy w grupie,
- bójki, kłótnie i inne nieporozumienia między rówieśnikami.