SPOTKANIE Z DZIEĆMI WOJNY – OSTATNIMI ŚWIADKAMI II WOJNY ŚWIATOWEJ
Ideą projektu # Przerwany Marsz, w którym brała udział nasza szkoła, było symboliczne dokończenie przerwanej przez wojnę edukacji dzieci wojennego pokolenia, a także podziękowanie Dzieciom Wojny za to, co zrobili dla Polski. W dniu 2 września Nasze Babcie i Nasi Dziadkowie, przekraczając próg szkoły, wspomnieniami powrócili do trudnych lat okupacji 1939-1945.
Najpierw nasi Goście wzięli udział we mszy świętej, następnie w akademii inaugurującej nowy rok szkolny, a na zakończenie spotkali się z Panem Kazimierzem Gołojuchem, posłem na Sejm RP, z przedstawicielami władz lokalnych, nauczycielami oraz uczniami. Podczas rozmowy wspominali codzienne życie po wybuchu wojny. Okazało się, że świetnie pamiętają atmosferę pierwszych dni okupacji, że utkwiły im w pamięci ciekawe, czasem mrożące krew w żyłach wydarzenia, że do dziś słyszą dźwięki, czują zapachy, widzą osoby związane z wszechobecnym wówczas napięciem i strachem. Goście chętnie odpowiadali na pytania, zaś Pan Tadeusz Gwizdak przygotował dla uczniów niespodziankę w postaci swoich świadectw szkolnych, których kserokopie podarował szkole.
Spotkanie z dziećmi Wojny było wyrazem naszej wdzięczności za ich życie, wspaniałą okazją do integracji środowiska lokalnego, a także apelem o pokój. Było żywym spotkaniem z historią. Było być może jedną ostatnich okazji, aby wysłuchać wspomnień świadków, bo przecież to pokolenie i jego głos niedługo przebrzmią. Wierzymy, że dziewczęta i chłopcy, młode pokolenie, zechcą pielęgnować pamięć o tamtych ludziach i tamtych czasach, odpowiadając tym samym na prośbę jednego z Dzieci Wojny: ,,Pamiętajcie o nas, kiedy odejdziemy na wieczną wartę”. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom: Panu Tadeuszowi Gwizdakowi, Pani Józefie Gwizdak, Pani Janinie Całce, Pani Stanisławie Poterek, Pani Zofii Pelc, Pani Marii Tamie, Panu Stanisławowi Stopyrze za obecność na inauguracji roku szkolnego i podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami.