Dziennik elektroniczny

Dziennik elektroniczny

Szkolny Facebook

Szkolny Facebook

Archiwa

NASI PARTNERZY:

NASI PARTNERZY:

Programy profilaktyczne realizowane w ZS w Dąbrówkach w roku szkolnym 2024/2025 m.in. we współpracy z PSSE

Ogólnopolski Program Edukacyjny ,,Trzymaj Formę!”

 Koordynator programu: Małgorzata Ziaja

W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła włączyła się w XVIII edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”, kontynuując tym samym nasze długoletnie zaangażowanie w tę inicjatywę. Program realizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców, przy współudziale Fundacji Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie oraz Państwowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych z całego kraju.

Głównym założeniem programu była edukacja młodzieży oraz ich rodzin w zakresie kształtowania trwałych, prozdrowotnych nawyków poprzez promowanie aktywnego trybu życia i zbilansowanej diety, przy jednoczesnym podkreślaniu znaczenia indywidualnej odpowiedzialności i wolności wyboru.

Do udziału w programie zgłoszonych zostało 7 klas – od piątych do ósmych – obejmując łącznie 128 uczniów. W ramach projektu młodzież realizowała różnorodne inicjatywy edukacyjne i społeczne, a także brała udział w licznych działaniach promujących zdrowy styl życia oraz w konkursach : wiedzowym, literackim i praktycznym.

Treści podejmowane na godzinach wychowawczych, lekcjach biologii oraz na zajęciach wychowania fizycznego obejmowały, m.in. zagadnienia związane z piramidą żywieniową, zasadami zbilansowanej diety, wartością odżywczą produktów, jak również negatywnym wpływem używek. Uczniowie nie tylko wykazali się doskonałą znajomością omawianych zagadnień, ale również aktywnie wdrożyli je w życie. Chętnie uczestniczyli w zajęciach sportowych organizowanych zarówno w szkole, jak i poza nią, a także regularnie reprezentowali naszą placówkę w zawodach sportowych.

Wszystkie działania podejmowane w ramach programu służyły zwiększeniu świadomości uczniów na temat wpływu stylu życia na zdrowie. Przyczyniły się również
do integracji całej społeczności szkolnej.

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY ,,AKADEMIA LUBELLA”

Koordynator programu: Małgorzata Ziaja

Program ,,Akademia Lubella”  adresowany dla  klas VI-VIII szkół podstawowych miał za  cel edukację młodzieży na temat potrzeby różnicowania produktów w codziennej diecie oraz uświadomienie, jak ważną rolę odgrywają one w odżywianiu. Akademia Lubella uczy nie tylko komponowania zróżnicowanych, wartościowych posiłków, ale również prawidłowych zachowań związanych z niemarnowaniem jedzenia i doceniania samodzielnego przygotowywania posiłków, a także wartości płynących ze wspólnego spożywania posiłków. Specjalnie opracowane lekcje wraz z materiałami dydaktycznymi pomogły uczniom zdobyć wiedzę na temat szeroko pojętego racjonalnego gotowania. Uczniowie m.in. dowiedzieli się, jak komponować posiłki, różnicować swoją dietę, nie marnować żywności. Wierzymy, że gotowanie w domu od najmłodszych lat może być fantastyczną przygodą, która owocuje wspaniałymi relacjami z najbliższymi, a także rozwija umiejętności przydatne przez całe życie! Program zrealizowała  Grupa Maspex i marka Lubella.

Za udział  w powyższych programach  zdobyliśmy  certyfikaty , które są  dowodem
na to, że nasza szkoła aktywnie wspiera rozwój kompetencji żywieniowych uczniów
oraz promuje zdrowy styl życia. Dziękujemy  uczniom za zaangażowanie w realizację powyższych programów.

 

PROGRAM EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ DLA UCZNIÓW KLAS I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH”NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ”

Koordynator: Ewa Lech

W roku szkolnym uczniowie klas  I – III  realizowali program edukacyjny „Nie pal przy mnie, proszę”, który miał na celu uświadomienie im znaczenia dbania o zdrowie oraz wpływu biernego palenia na organizm.

Dzieci dowiedziały się, jak unikać szkodliwych czynników i podejmować mądre decyzje, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Podczas zajęć poznały konsekwencje palenia tytoniu i zrozumiały, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest bierne palenie. Wiedziały już, że przebywanie w towarzystwie osób palących może zaszkodzić ich zdrowiu, nawet jeśli same nie palą papierosów.

Program nie tylko ukazywał zagrożenia związane z paleniem, ale również promował zdrowy styl życia – aktywność fizyczną oraz zdrowe odżywianie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w grach edukacyjnych, tworzyli plakaty promujące zdrowe nawyki
oraz rozmawiali o sposobach ochrony siebie i bliskich przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Jesteśmy zadowoleni z zaangażowania uczniów, którzy wykazali się dużą świadomością w zakresie ochrony zdrowia. Realizacja programu „Nie pal przy mnie, proszę” była ważnym krokiem w kierunku promowania zdrowych nawyków w naszej szkole.

 

 

PROGRAM PROFILAKTYKI PALENIA TYTONIU DLA UCZNIÓW STARSZYCH KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ  POD HASŁEM: „ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE”

Koordynator programu: Urszula Kiwała

Program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej pod hasłem: „Znajdź właściwe rozwiązanie” ma charakter cykliczny i jest aktualizowany zgodnie z bieżącymi trendami i zagrożeniami (np. wzrost popularności e-papierosów, nowe formy rozprzestrzeniania tytoniu – saszetki nikotynowe), co czyni go wartościowym narzędziem w walce z nikotynizmem wśród młodzieży. W naszej szkole w bieżącym roku szkolnym był realizowany w pięciu klasach (od Va,b,VIa,b,VII), obejmując 65 uczniów
oraz ich rodziny.

Cele programu to wzmocnienie postaw zobowiązujących do niepalenia, wskazanie
na konieczność zapewnienia właściwego żywienia i czystego powietrza dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, uświadomienie mechanizmu nacisku grupowego
i uczenie się mówienia „NIE”, rozpoznawanie emocji przeżywanych w sytuacjach trudnych, zrozumienie mechanizmu konfliktu, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z problemem, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz kształcenie ważnych zdolności w kontaktach
z ludźmi.

Atrakcyjne w programie są zaproponowane metody oraz formy pracy w scenariuszach, a także środki dydaktyczne (linki do spotów filmowych). Ponadto umożliwia on własne inicjatywy. Nasza szkoła wzbogaciła ofertę programową o dyskusje, okazjonalne pogadanki
z uczniami mające na celu unikania zagrożeń cywilizacyjnych, kształtowanie postaw asertywnych, gazetki tematyczne w klasach i w szkolnym korytarzu, symulacje, dramy, scenki, hasła reklamowe – życia bez nałogu, własnoręcznie przygotowaną prezentację wychowawczyni kl. VI b Pani Izabelli Kuźniar, wycieczki turystyczno – krajoznawcze promujące zdrowy tryb życia (w tym wycieczkę górską).

Realizacja programu umożliwiała rozwijanie umiejętności interpersonalnych, wzmacniała pozytywne postawy i promowała zdrowy tryb życia, dlatego będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym.