BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA
Grupa „SOWY” przez cały rok szkolny 2022/2023 uczestniczyła w warsztatach w ramach: ogólnopolskiej kampanii społecznej Biblioteka Przedszkolaka, które zapoczątkował w czerwcu 2022 r. pan Łukasz Dębski – pisarz i autor książek dla dzieci.
Otrzymaliśmy kufer Biblioteki Przedszkolaka, a w nim atrakcyjne książki oraz materiały dydaktyczne, niezbędne do przeprowadzania kolejnych, cyklicznych spotkań czytelniczo –warsztatowych.
W ramach realizacji projektu prowadzone były dodatkowe zajęcia, które jak się okazało, stały się dla przedszkolaków urozmaiceniem i dodatkową atrakcją wśród codziennych zajęć. Z kolei zestaw mało znanych książek – przekazanych naszej grupie w ramach realizacji ogólnopolskiej kampanii społecznej Biblioteka Przedszkolaka, stał się zaczątkiem do: przynoszenia przez dzieci oraz nauczycielki różnych pozycji z zakresu literatury dziecięcej, a także gromadzenia książek i bogacenia naszej “Przedszkolnej biblioteczki”, jak również, znacznie częstszego sięgania po kolejną “nowo przyniesioną” książkę, aby przeczytać ją w całości lub chociaż jakiś krótki jej fragment.
Przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć:
- Dżok. Legenda o psiej wierności – Barbara Gawryluk (10.10.2022 r.)
- Pan Kuleczka – Wojciech Widłak (24.10.2022 r.)
- Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują – Justyna Bednarek (8.11.2022 r.)
- Podwodny świat. Opowieść o Jacques’a Cousteau – Jennifer Berne (28.11.2022 r.)
- Pan Maluśkiewicz i wieloryb – Julian Tuwim (20.02.2023 r.)
- Opowieści z Doliny Muminków. Na podstawie opowiadań Tove Jansson – Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund (17.04.2023 r.)
- Pierwsze czytanki dla…Mamo,jak śpiewają słowiki – A. Bahdaj, Instytut Książki (29.05.2023 r.)
Celem ogólnopolskiej kampanii społecznej Biblioteka Przedszkolaka było przybliżanie przedszkolakom bardzo wartościowych książek poprzez realizację czytanek generacyjnych, stworzenie infrastruktury czytelniczej – założenie mini biblioteki, trwałym rozwijaniu nawyków czytelniczych poprzez wspólną lekturę i działania plastyczne, a także partycypacyjnych działaniach międzypokoleniowych, angażujących do regularnej współpracy – rodziców i dziadków w celu tworzenia “Przedszkolnej biblioteki”.
Wszystkie dzieci z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem brały udział w warsztatach, a także bardzo aktywnie uczestniczyły we wszystkich prezentowanych formach zajęć.
Mam nadzieję, że przeprowadzone przeze mnie zajęcia warsztatowe w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju zainteresowań czytelniczych u przedszkolaków.
Dąbrówki, 2.06.2023 r. Wychowawczyni: Halina Babiarz.