WYCIECZKA DO WARSZAWY 11–13.10.2022 r.
,,…Warszawo, ty moja Warszawo!,
Tyś treścią mych marzeń i snów,
radosnych przechodniów twych lawą,
ulicznym rozgwarem i wrzawą.
Ty wołasz mnie, wołasz stęskniona,
upojnych piosenek i słów.
Jak bardzo dziś pragnę zobaczyć Cię znów,
O moja Warszawo wyśniona…”.
Albert Harris ,,Piosenka o mojej Warszawie”
Nie tak dawno temu, bo zaledwie kilka miesięcy minęło od wycieczki klas szóstych do Warszawy, by tym razem uczniowie klas ósmych w liczbie: 27, w towarzystwie 7 uczniów klasy piątej wyruszyło na ,,podbój” Warszawy.
Dlaczego, po raz kolejny, do Warszawy? – ponieważ, to nasza stolica, to miasto, którego historię powinien znać każdy Polak, wreszcie to miejsce pełne zabytków i wielu innych atrakcji. Trzydniowy pobyt w stolicy możliwy był dzięki środkom finansowym w ramach przedsięwzięcia ,,Poznaj Polskę” przygotowanego przez Ministra Edukacji i Nauki. Uczniami opiekowali się: pani Danuta Świątoniowska, pani Małgorzata Ziaja i ks. Mateusz Berdechowski.
11.10.2022 r.
Wyruszyliśmy skoro świt, bo o godz. 4.30, wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną i kolorową jesienią. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Łazienek Królewskich, do których zaprosiła nas pani przewodnik. Łazienki Królewskie – jeden z najpiękniejszych tego typu zespołów w Europie, założony w XVIII w. przez Stanisława Lubomirskiego. Na moment zatrzymaliśmy się do pamiątkowej fotografii pod pomnikiem Fryderyka Chopina, przedstawiającym odlaną w brązie postać kompozytora siedzącego pod stylizowaną wierzbą, a następnie podążając jesiennymi ścieżkami, wsłuchiwaliśmy się w opowieści o historii tego miejsca i życiu ludzi z tamtych czasów. Podziwialiśmy Ogród Chiński, Pałac na Wodzie i Amfiteatr. W naszej wyprawie przez Łazienki towarzyszyły nam wiewiórki i dumnie kroczące pawie. Udało się nam nawet zdążyć na zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie wyruszyliśmy Traktem Królewskim w kierunku Starego Miasta. Spacer Traktem to wędrówka przez stulecia, pozwalająca poznać historię tego niezwykłego miejsca. Będąc na najpiękniejszej ulicy Warszawy – Krakowskim Przedmieściu, przechodziliśmy obok siedziby prezydenta RP, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych, zabytkowych kościołów, w tym kościoła św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Fryderyka Chopina, pomnika Adama Mickiewicza, księcia Józefa Poniatowskiego, Mikołaja Kopernika. Spacerowaliśmy po Starym Rynku i okolicach. Mieliśmy okazję zobaczyć: Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta III Wazy, Archikatedrę św. Jana, warszawską Syrenkę, Barbakan i mury miejskie, pomnik Małego Powstańca i pomnik Jana Kilińskiego. Mogliśmy również nacieszyć oczy będąc na jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie – ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Warszawy: Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski, Wisłę. Jest tu mnóstwo zakamarków, alejek, pergoli, zielonych tuneli. To też znakomite miejsce na pamiątkowe fotografie ze Starym Miastem i Wisłą w tle.
Dokładnie o godz. 15.00 stawiliśmy się w Centrum Nauki Kopernik. Najpierw byliśmy widzami w ,,Teatrze Wysokich Napięć”. Włosy stające ,,dębem”, poruszające się metalowe przedmioty niepopychane przez nikogo, czy wreszcie przeskok iskry miedzy palcami uczniów – to robi duże wrażenie, a w roli głównej generator Van de Graffa. Następnie przez około półtorej godziny mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na różnorodnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. To był dzień pełen wrażeń. Zmęczeni i głodni udaliśmy się na miejsce zakwaterowania, gdzie czekał już na nas ciepły posiłek. Równie bogata w wrażenia, była pierwsza noc w hotelu, dla większości uczestników bezsenna…, bo jakże spać, gdy jest tak ciekawie:)
12.10.2022 r.
W drugim dniu wycieczki zwiedziliśmy Sejm RP, gdzie musieliśmy przejść kontrolę pirotechniczną (wszystkim się udało:)). Wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy salę sejmową, korytarze sejmowe, którymi na co dzień przechadzają się politycy oraz galerię dziennikarzy. Niestety (albo na szczęście) nasza grupa nie wzbudziła większego zainteresowania mediów i stąd nie zostaliśmy uwidocznieni w programach informacyjnych.
Kolejnym miejscem, który odwiedziliśmy był PGE Narodowy. Wśród uczestników wycieczki, było wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Wchodziliśmy na trybuny i wspinaliśmy się na ich szczyt, by z góry podziwiać ogrom tego obiektu. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się, którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyć Strefę Zawodniczą, szatnię, wejść na płytę boiska, a na koniec wczuć się w rolę piłkarza w pomeczowej sali konferencyjnej.
Być w Warszawie i nie jechać metrem – wręcz niepodobne. Dlatego do Pałacu Kultury i Nauki udaliśmy się właśnie metrem. Dla większości z nas to pierwsza w życiu podróż takim środkiem lokomocji. Następnie przesiedliśmy się do windy, która nas wywiozła na trzydzieste piętro budynku, by móc podziwiać niezwykłą panoramę Warszawy. I jeszcze obowiązkowa wizyta w Złotych Tarasach i nastał wieczór. Przed nami kolejna noc, dla niektórych znowu nieprzespana 🙂
13.10.2022 r.
W ostatnim dniu wycieczki wybraliśmy się do Ogrodów w Wilanowie. Nasz magiczny spacer rozpoczęliśmy na dziedzińcu Pałacu. Budowla oglądana z tej perspektywy zapiera dech w piersiach. Architektura Pałacu to niezwykle efektowne połączenie polskich tradycji i osiągnięć europejskiego baroku. Niestety ,,czas nas gonił” i nie pozwolił na podziwianie wnętrza Pałacu, skupiliśmy się jednak na odkrywaniu niespodzianek, jakie kryją wilanowskie ogrody…
Kolejnym punktem w tym dniu był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Już podczas drogi na cmentarz pan przewodnik opowiedział nam historię ,,Szarych Szeregów”. Odwiedziliśmy groby bohaterów ,,Kamieni na szaniec” – Alka, Zośki i Rudego oraz autora – Aleksandra Kamińskiego. Przystanęliśmy również przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wizyty w muzeum przybliżyliśmy sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, bardzo złożonego w ocenie, ale bez wątpienia stanowiącego do dziś obraz męstwa, heroizmu i walki o wolność. Rozpoczęliśmy od udziału w lekcji pt.: ,,Powszedni dzień powstańczy”, by móc później zapoznać się z ekspozycjami ukazującymi życie codzienne powstańców i zwykłych Warszawiaków, grozę walk oraz umundurowanie, broń, wygląd kanałów (do których mogliśmy nawet wejść), fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu. Obejrzeliśmy też niedługi, ale przejmujący film pokazujący miasto po wyzwoleniu, jako istne ,,morze ruin”. Pobyt w tym miejscu pozostawił niezatarte wrażenia. Warszawę opuszczaliśmy w zadumie, pełni wrażeń i refleksji…
Warszawa uchyliła przed nami rąbek swego piękna. Z pewnością wielu z młodych wycieczkowiczów wróci jeszcze do stolicy, aby przeżyć to jeszcze raz.
Małgorzata Ziaja