Historia Przedszkola
Państwowe Przedszkole w Dąbrówkach rozpoczęło swoją oficjalną działalność z dniem 1.04.1983r.
Wcześniej zorganizowana była na krótki okres czasu opieka nad dziećmi pracowników pobliskiego zakładu pracy: Ośrodka Remontowo – Budowlanego Lasów Państwowych w Dąbrówkach. Opieka ta sprawowana była przez panią Urszulę Cisek w mieszkaniu M–6, znajdującym się w rodzinnym bloku ORB LP. Za zgodą i z pomocą ze strony Dyrekcji ORB LP w Dąbrówkach mieszkanie to było przeznaczone, zaadoptowane i wyposażone w niezbędny sprzęt do prowadzenia zajęć z dziećmi przedszkolnymi.
Jednak trudności organizacyjne i związane z tym niedociągnięcia spowodowały spadek frekwencji dzieci i rozwiązanie tej formy opieki nad dziećmi przedszkolnymi.
Należało wówczas pomyśleć nad innym rozwiązaniem tej sprawy, chociażby ze względu na ogromną potrzebę opieki nad małymi dziećmi pracujących zawodowo rodziców (w większości w ORB LP).
W związku z powyższym rodzice dzieci mieszkających w rodzinnym bloku ORB LP zawiązali Komitet Rodzicielski, na czele którego stanęła pani Barbara Krauz i poczęli czynić starania o uruchomienie placówki przedszkolnej w Dąbrówkach.
Dodatkową motywacją dla rodziców był fakt, że na terenie całej Gminy Czarna (za wyjątkiem wsi Zalesie) w każdej miejscowości działały placówki przedszkolne obejmujące opieką dzieci 3 – 6 – letnie.
Dlatego rodzice zwrócili się do władz Gminy Czarna z prośbą o możliwość utworzenia placówki przedszkolnej w Dąbrówkach.
Dzięki poparciu pana Władysława Doroza, ówczesnego Gminnego Dyrektora Szkół w Czarnej z siedzibą w Medyni Głogowskiej zostało w dniu: 29.09.1982r. wystosowane pismo do Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, dotyczące konieczności powołania placówki przedszkolnej w Dąbrówkach.
Po pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku Kurator Oświaty i Wychowania w Rzeszowie powołał z dniem: 1.01.1983r. do istnienia Państwowe Przedszkole (typu miejskiego, jednooddziałowe, 9 – godzinne) w Dąbrówkach.
Państwowe Przedszkole w Dąbrówkach zlokalizowane było w wydzierżawionym i zaadoptowanym dla potrzeb przedszkola mieszkaniu typu M – 6 o powierzchni 90 m2, będącym własnością ORB LP w Dąbrówkach.
Patronat nad Państwowym Przedszkolem w Dąbrówkach objęła Dyrekcja Ośrodka Remontowo – Budowlanego Lasów Państwowych w Dąbrówkach na czele z panem dyrektorem Janem Krubą oraz Niezależne Samorządne Związki Zawodowe Lasów Państwowych w Dąbrówkach.
Dyrektorem Państwowego Przedszkola w Dąbrówkach z dniem 1.04.1983r. została pani Barbara Krauz, nauczycielką pani Maria Wojnar (Kluz), intendentką pani Anna Głogowska, kucharką pani Maria Łuszczki, woźną pani Danuta Kochmańska. Natomiast do przedszkola uczęszczało wówczas 19 dzieci 3-4-5-letnich.
Następnie od 1.08.1983r. dyrektorem Państwowego Przedszkola w Dąbrówkach została pani Krystyna Michno, która to tę funkcję pełniła do 31.12.1990r., kiedy to nastąpiła reorganizacja przedszkoli na terenie Gminy Czarna. Wówczas funkcję tę przejął Inspektor Oświaty i Wychowania pan Piotr Panek.
Ze względu na bardzo trudne warunki lokalowe oraz na wzrastającą liczbę dzieci w wieku przedszkolnym w środowisku lokalnym siedziba Państwowego Przedszkola w Dąbrówkach uległa zmianie. Zostało ono przeniesione latem 1991r. do pomieszczeń „byłej” stołówki ORB LP w Dąbrówkach, gdzie warunki lokalowe były znacznie korzystniejsze: bardzo duża sala do prowadzenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych, dobrze zorganizowane i wyposażone zaplecze socjalne (kuchnia, łazienka, magazyny) oraz plac zabaw – tuż obok lokalu przedszkola.
Od 1.01.1993r. nastąpiła kolejna reorganizacja przedszkoli na terenie Gminy Czarna, a także i w Dąbrówkach. Dzieci 6-letnie uczęszczające do 2 oddziałów przedszkolnych funkcjonujących przy Szkole Podstawowej w Dąbrówkach zostały objęte wychowaniem przedszkolnym w Państwowym Przedszkolu w Dąbrówkach.
Następnie w związku z wygaśnięciem umowy najmu lokalu oraz wybudowaniem nowej szkoły w Dąbrówkach w czerwcu 1994r. placówka przedszkolna została przeniesiona z pomieszczeń „byłej” stołówki ORB LP w Dąbrówkach do budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach, przylegającego do nowowybudowanego budynku tejże szkoły.
Nastąpiła również reorganizacja dotycząca długości czasu pracy przedszkola, który został skrócony do 5 godzin dziennie. Praca dydaktyczno – wychowawcza odbywała się w 2 oddziałach. Opieką przedszkolną objęte były wszystkie dzieci 3-6-letnie, jednak pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola miały dzieci 6-letnie, a następnie dzieci obojga pracujących rodziców. Liczba dzieci, które mogły uczęszczać do przedszkola była niestety ograniczona ze względu na warunki lokalowe (2 niewielkie sale do prowadzenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych).
Ze względu na potrzeby wynikające ze strony środowiska lokalnego oraz dzięki przychylności ówczesnych władz Gminy Czarna od 1.01.1998r. nastąpiła kolejna reorganizacja jednego z oddziałów przedszkolnych – jego czas pracy został wydłużony do 9 godzin dziennie.
Następnie od 1.09.1999r. nastąpiła kolejna reorganizacja pracy przedszkola, a mianowicie zaczęły funkcjonować 2 oddziały 5-cio godzinne oraz 1 oddział 9-cio godzinny.
Z kolei ze względu na zmniejszone potrzeby wypływające ze strony środowiska lokalnego (mniejsza liczba dzieci w wieku przedszkolnym) od 1.09.2001r. istniały już tylko 2 oddziały (5-cio godzinny oraz 9-cio godzinny).
Następnie od 1.09.2008r. czas pracy oddziału 5-cio godzinnego został wydłużony do 9 godzin dziennie, tak, że funkcjonowały 2 oddziały 9-cio godzinne.
Natomiast od 1.09.2010r. ze względu na potrzeby wypływające ze strony środowiska lokalnego (bardzo duża liczba dzieci w wieku przedszkolnym) został utworzony dodatkowy oddział 5-cio godzinny. Tak, że na dzień dzisiejszy, tj.1.09.2011r. funkcjonują: 2 oddziały 9-cio godzinne oraz 1 oddział 5-cio godzinny.
Od czasu założenia Państwowego Przedszkola w Dąbrówkach tj. od 1.04.1983r. od 31.08.2011r. w tutejszej placówce zatrudnieni byli pracownicy na następujących stanowiskach pracy: dyrektor, kierownik przedszkola, nauczyciel, intendentka, pomoc nauczyciela do dzieci, kucharka, woźna.
Na stanowisku dyrektora pracowały:
– Barbara Krauz,
– Krystyna Michno.
Na stanowisku kierownika przedszkola pracowały:
– Jolanta Świątoniowska,
– Regina Blajer.
Na stanowisku nauczyciela pracowały:
– Maria Wojnar (Kluz),
– Beata Wojnar,
– Anna Noga,
– Halina Babiarz,
– Małgorzata Zagrobelny,
– Maria Bąbaś,
– Anna Błażejowska,
– Małgorzata Bazan,
– Magdalena Hanus,
– Regina Blajer,
– Ewa Szczęch,
– Katarzyna Pelc,
– Jolanta Panek (Świątoniowska),
– Renata Giża,
– Janina Stopyra,
– Elżbieta Pudło,
– Natalia Bać.
Na stanowisku pomoc nauczyciela do dzieci pracowały:
– Anna Hodur,
– Ewa Olbrycht,
– Magdalena Gwizdak (Kuszaj),
– Barbara Falandys,
– Wioletta Król,
– Małgorzata Szajnar,
– Anna Sowa,
– Aneta Panek,
– Danuta Woś,
– Janina Sobuś.
Na stanowisku intendentki pracowały:
– Anna Głogowska,
– Krystyna Kaszowska,
– Teresa Gwizdak,
– Renata Kotwica.
Na stanowisku kucharki pracowały:
– Maria Łuszczki,
– Łucja Babka,
– Grażyna Joniec,
– Danuta Kochmańska,
– Elżbieta Janczura.
Na stanowisku woźnej pracowały:
– Danuta Kochmańska,
– Bronisława Potęga,
– Danuta Golenia (Ostojska),
– Wiesława Gwizdak.
Od 1.09.2011r. w Przedszkolu Publicznym Gminy Czarna Przedszkolu Filialnym w Dąbrówkach pracują następujący pracownicy:
– mgr Regina Blajer – kierownik przedszkola – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 3.11.1997r.),
– mgr Halina Babiarz – nauczycielka – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 1.10.1987r.),
– lic. Natalia Bać – nauczycielka – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 1.09.2010r.),
– Elżbieta Pudło – nauczycielka – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 1.10.2008r.),
– mgr Jolanta Świątoniowska – nauczycielka – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 1.10.1999r.),
– Renata Kotwica – intendentka – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 1.01.1998r.),
– Elżbieta Janczura – kucharka – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 1.01.1998r.),
– Danuta Ostojska – sprzątaczka (woźna) – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 1.10.1986r.),
– Janina Sobuś – pomoc nauczyciela do dzieci – (pracuje w tutejszym przedszkolu od 1.06.2011r.).
Dąbrówki, 1.09.2011r. Opracowała: Halina Babiarz